מונחים

LCA - Life Cycle Assessment

במהלך השנים האחרונות הבינו בעולם כי השפעתו הסביבתית של מוצר או שרות כלשהו נרחבת יותר מההשפעות בשלב היצור או שלב מתן השרות, וכי יש להתייחס לכל מחזור החיים של מוצר או השרות משלב חומר הגלם, דרך היצור והשימוש במוצר ועד הפיכתו לפסולת. כפועל יוצא של הבנה זו, פותחה בשנים האחרונות טכניקה ייחודית הנקראת LCA אשר נועדה לבצע הערכה מדויקת של ההשפעה הסביבתית של מוצר או שרות נתון במשך כל מחזור חייו (החל משלב חומרי הגלם לייצור ועד שלב הפסולת). מידע נוסף באתר חברת "שר יעוץ והדרכה בע"מ".

המשך קריאה: LCA - Life Cycle Assessment

תאית

פחמימה המורכבת מיחידות גלוקוז רבות. הרב-סוכר הנפוץ ביותר בטבע. התאית היא אחד מן המרכיבים העיקריים של דופן תא הצמח המקנה לה את קשיחותה.

הרכבה הכימי של התאית הוא פולימרי, כלומר – מולקולות ענק של גלוקוז. יחידות הגלוקוז קשורות ביניהן באמצעות האטומים C4 ו-C1. התאית מכילה מעל ל-3,000 יחידות גלוקוז ועמילן, כאשר 33% מהחומר שמרכיב את הצמח הוא תאית. ריכוז התאית בגבעול עולה על ריכוזה בעלים. נוסחתה הכימית של התאית היא: C6H10O5)n).

המשך קריאה: תאית

הסביבה

סביבה, מושג גורף במדע האקולוגיה. לכל פרט נתון, או קבוצת פרטים, הסביבה היא כלל האורגניזמים והעצמים הדוממים העומדים עמם בקשרי גומלין מכל סוג שהוא. הסביבה העולמית כוללת איפוא את הקרקע עם כל תוואיה, וכן את מעמקי האדמה, האטמוספירה, ההידרוספירה וכל המצוי בהם, ואף גורמים שמחוץ לעולם: השמש, לדוגמה, היא גורם סביבתי חשוב מאין כמוהו.

המשך קריאה: סביבה

קנה-סוכר

קנה-סוכר, צמח עשבוני. סוג במשפחת הדגניים ואחד המקורות העיקריים להפקת סוכר. 

קנה-הסוכר הינו צמח רב-שנתי (5-4 שנים) הגדל מהר ומגיע לגובה של 2.5-4 מ'. הקנה (גבעול הצמח) מורכב מ-10 פרקים ובכל מפרק מצוי פקע. בפרקים הקצרים הסמוכים לקרקע, נמצא ריכוז גבוה של פקעים, ומכאן הסתעפות נוף הצמח. קנה הצמח מכוסה בשכבת שעווה. שלא כברוב הדגניים האחרים הוא אינו נבוב, אלא אטום ומכיל תאי איכסון לסוכר. עלי קנה הסוכר גדולים. מספרם כ-10 לקנה, צבעם ירוק עם גוון ארגמן. הריבוי נעשה בעיקר באמצעות יחורים.

המשך קריאה: קנה סוכר

אקולוגיה

אקולוגיה, תחום במדעי הטבע שעניינו ביחסים שבין אורגניזמים (צמחים, בע"ח ויצורים חד-תאיים) לבין הסביבה שבה הם חיים; ביתר פירוט, חקר מערכות הקשרים המסועפות בתוך קבוצה של יצורים החיים בבית גידול אחד, שבו הם תלויים זה בזה לקיומם.

המשך קריאה: אקולוגיה

עמילן

עמילן, תרכובת אורגנית הנמנית עם קבוצת הפחמימות. נוסחתה האמפירית היא C5H10O5)x).

העמילן נפוץ בצמחים רבים, ובכמויות גדולות במיוחד בצמחי מזון כמו תירס, חיטה, אורז ותפוח אדמה. במצבו המזוקק, העמילן הוא אבקה לבנה חסרת-טעם. הוא נאגר כחומר תשמורת סוכרי בצורת גרגרים בזרעי צמחים ובתאים אחרים שלהם.

המשך קריאה: עמילן

משפט סביבתי

משפט סביבתי, ענף בתחום המשפט העוסק בתנאים ובגורמים המשפיעים על איכות חייהם ובריאותם של האדם ובעלי החיים ומסדיר את השימוש במשאבים הטבעיים.

המשך קריאה: משפט סביבתי

תוצא החממה

תוצא החממה, תהליך אקלימי המביא להתחממות פני כדור הארץ והאטמוספירה הנמוכה שלו. שמו לקוח מן האנלוגיה שבינו לבין דרך פעולתה של חממה חקלאית. תהליכים דומים עשויים להתרחש בכל כוכב לכת וירח שיש להם אטמוספירה, ובולט ביותר מקרהו של כוכב הלכת נוגה, שם מתנהל תוצא חממה נמרץ.

המשך קריאה: תוצא החממה

מיחזור

מיחזור, עיבוד מחדש של פסולת והחזרתה לשימוש כחומרי גלם עבור מוצרים חדשים. המיחזור מתאים לסוגי חומרים ופסולת רבים, השכיחים שבהם: פסולת אורגנית, מים, פלסטיק, נייר, זכוכית, אלומיניום וברזל.

המשך קריאה: מיחזור

מקורות אנרגיה חלופיים

מקורות אנרגיה חלופיים, מקורות אנרגיה שאינם בשימוש רב כיום, אך הם מצויים בתהליכי פיתוח משום שתולים בהם תקוות להחלפת מקורות האנרגיה ה"מסורתיים". אלה האחרונים הם הדלקים המאובנים - נפט גולמי ומוצריו, פחם לסוגיו השונים וגז טבעי - וכן חשמל ממקורות הידרו-חשמליים וחשמל שהופק בכורים גרעיניים.

המשך קריאה: מקורות אנרגיה חלופיים